HAZİRAN AYI GRUPLARIMIZ DOLDU. TEMMUZ AYI KAYITLARIMIZ BAŞLADI. WEB SİTESİ ÜZERİNDEN DOGRUDAN ODEME YAPMAYINIZ. MEZUNİYET BELGENİZİ AŞAĞIDA YER ALAN WHATSAPP BUTONUNA TIKLAYARAK GONDERDİKTEN SONRA GEREKLİ YÖNLENDİRME YAPILACAKTIR.

Teknikerler için Suni Tohumlama Eğitimi

 

Programın Amacı

Sığırlarda suni tohumlama faaliyetinde bulunacak Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü ile Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü mezunu Veteriner Sağlık Teknikerleri, Müfredat Tamamlama eğitiminde başarılı olanlara belge verilmek suretiyle Suni Tohumlama yapabilecektirler.

Eğitimin İçeriği
Verilecek eğitim; Veteriner Fakültelerinden mezun olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan 18.12.2013 tarih ve 28855 sayılı yönetmelik değişikliğine istinaden; Veteriner hekim gözetiminde çalışan lise öğrenimi üzerine iki yıl süreli Veteriner Sağlık Önlisans ve Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı programlarından mezun olan Veteriner Sağlık Teknikerlerinden Müfredat Tamamlama Eğitiminde başarılı olanlara ‘İneklerde Recto-Vaginal Yöntemle Suni Tohumlama’ eğitimidir. Eğitimde ineklerde üreme anatomisi, fizyolojisi ve endokrinolojisi teorik ve pratik olarak verilecektir. 

Eğitim Konu Başlıkları
· Rektal muayene ve postmortem muayene (P).
· Genital organların muayenesi ve rektal muayene tekniği (T).
· Suni toh. teknikleri, tohumlama zamanının belirlenmesi, konteyner bakımı, payet çözdürülmesi ve dondurulmuş – çözdürülmüş sperma muayenesi (T).
· İneklerde seksüel siklus ve östrüsün tespiti (T).
· Gebelik muayenesi (T).
· İneklerde hormonların klinik kullanımı (T).

Kimler Katılabilir?
Laborant Veteriner Sağlık Önlisans ve Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Önlisans programlarından mezun olan Veteriner Sağlık Teknikerleri. 

Kimler Katılamaz?
Teknisyenler,Küçükbaş-Büyükbaş Hay.Yet, Besicilik Bölümü gibi vb. bölümlerden mezun olan kişiler ve Lise Mezunları bu eğitim sertifika programına katılamaz.

Kesin Kayıt Evrakları
1-Diploma/geçici mezuniyet belgesi/e-devletten alınan karekodlu belge


2- Kimlik Fotokopisi

3-Başvuru Formu

4-Dilekçe

 

Bunlar İlginizi Çekebilir