Veteriner Sağlık Tekniklerlerine Yönelik Müfredat Tamamlama ve Suni Tohumlama Eğitimi

Programın Amacı

Sığırlarda suni tohumlama faaliyetinde bulunacak örgün eğitim mezunu Veteriner Sağlık Teknikerleri, Müfredat Tamamlama eğitiminde başarılı olanlara belge verilmek suretiyle Suni Tohumlama yapabilecektirler.

Eğitimin İçeriği
Verilecek eğitim; Veteriner Fakültelerinden mezun olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan 18.12.2013 tarih ve 28855 sayılı yönetmelik değişikliğine istinaden; Veteriner hekim gözetiminde çalışan lise öğrenimi üzerine iki yıl süreli Veteriner Sağlık Önlisans ve Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı örgün öğrenim programlarından mezun olan Veteriner Sağlık Teknikerlerinden Müfredat Tamamlama Eğitiminde başarılı olanlara ‘İneklerde Recto-Vaginal Yöntemle Suni Tohumlama’ eğitimidir. Eğitimde ineklerde üreme anatomisi, fizyolojisi ve endokrinolojisi teorik ve pratik olarak verilecektir. 

Eğitim Konu Başlıkları
· Rektal muayene ve postmortem muayene (P).
· Genital organların muayenesi ve rektal muayene tekniği (T).
· Suni toh. teknikleri, tohumlama zamanının belirlenmesi, konteyner bakımı, payet çözdürülmesi ve dondurulmuş – çözdürülmüş sperma muayenesi (T).
· İneklerde seksüel siklus ve östrüsün tespiti (T).
· Gebelik muayenesi (T).
· İneklerde hormonların klinik kullanımı (T).

Kimler Katılabilir?
Laborant Veteriner Sağlık Önlisans ve Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Önlisans örgün öğrenim programlarından mezun olan Veteriner Sağlık Teknikerleri. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetmeliği gereği Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) mezunları, İlgili bakanlığa açılacak dava ve mahkeme sonucu ile Bakanlığın kişinin eğitime katılabileceği yönünde göndereceği resmi yazı sonucu eğitime katılabilir. 

Kimler Katılamaz?
Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) mezunları, Teknisyenler,Küçükbaş Büyükbaş Hay.Yet, Besicilik Bölümü gibi vb. bölümlerden mezun olan kişiler ve Lise Mezunları bu eğitim sertifika programına katılamaz.

Kesin Kayıt Evrakları
1-Diploma veya geçici mezuniyet belgesinin fotokopisi (e-devletten gönderilen evrak geçersizdir.
2-Kimlik Fotokopisi
3-2 Adet vesikalık fotoğraf (Fotoğrafın, kepsiz, sakalsız ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.)

Önemli Not: Kesin kayıt işlemi için  ön kayıt formunu doldurduktan sonra, diploma ve kimlik fotokopinizi fax veya mail yoluyla gönderip sıraya girmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgilendirme mail yoluyla yapılacaktır.
 

Ödeme İçin Banka ve Hesap Bilgisi: 
Vakıfbank Kampüs Şb. KONYA

IBAN NOTR97 0001 5001 5800 7302 9593 19 

Alıcı: S.Ü. Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğü 
 

Suni Tohumlama İçin 750 ₺ 

Müfredat Tamamlama için 750 ₺ 

Sertifika Bedeli için 415 ₺ 


Ödemenin üç ayrı dekont olacak şekilde belirtilen hesaba yatırılması gerekmektedir. Dekontların açıklama kısmına Ad-soyad, TC No ve Kurs Adı belirtilecektir.

 


Etiketler

Selami Demirci

En yakin kayit ne zaman ?

Veysel YILDIRIM

Merhaba, Eğitim başlama tarihi başvuru durumuna göre belirlenmektedir. Başvurunuzu yapmanız durumunda kontenjan dolunca aranarak bilgilendirileceksiniz

Firdevs kocak

temmuzda katılmak istesek temmuzda kurs açma durumunuz var mı

Veysel YILDIRIM

Ozan Bey merhaba, Kursumuza yeterli başvuru olması durumunda elbette temmuz ayı içerisinde de açılabilir. Eğitimin açılıp açılmama durumu başvuru durumuna göre belirlenir. İyi dünler

Mehmet Özgün Kurt

temmuzda katılmak istesek temmuzda kurs açma durumunuz var mı

Veysel YILDIRIM

cevaplandı

Hakkı şeker

İyi günler ben bu yıl mezun oluyorum. En son mayısta açılmış eğitim ve soru cevap kısmından baktıklarım kadar yeterli başvuru olursa açılacağını söylemişsiniz. Şimdi başvuru ücretini ne zaman yatırıyoruz? Ön kayıt yaptım bu konu hakkında bilgilendirme yapar mısınız?

Veysel YILDIRIM

Mevlüt Bey merhaba, Şu an sadece ön başvuru yapmanız yeterlidir. Ücreini eğitim başlamadan önce yatırabilirsiniz. Şimdilik ücret yatırmanıza gerek yoktur.

Merve Gülmez

İyi günler ben bu yıl mezun oluyorum. En son mayısta açılmış eğitim ve soru cevap kısmından baktıklarım kadar yeterli başvuru olursa açılacağını söylemişsiniz. Şimdi başvuru ücretini ne zaman yatırıyoruz? Ön kayıt yaptım bu konu hakkında bilgilendirme yapar mısınız?

Veysel YILDIRIM

Cevaplandı

Gani Burak Karaman

İyi günler hocam. Ben bu yıl mezun oldum ve tohumlama belgesini almak istiyorum. Bölüm başkanımız internetten araştırmamı istedi. Şimdi eğitim ne zaman başlıyor ve ön kayıt formu doldurdum asıl kayıt mı yapmam gerekiyor tam anlamıyla anlamış değilim. yardımcı olur musunuz?

Veysel YILDIRIM

Mevlüt Bey merhaba, Ekim dönemi için kayıt alımına devam etmekteyiz. Ön başvurunuzu yaptıktan sonra kimlik fotokopinizi ve diploma fotokopinizi selcuksem@selcuk.edu.tr adresine mail atmanız veya 332.241 77 39 nolu hatta faks göndermeniz gereklidir. İyi günler

Merve Turan

Bu ön kayıtı nasıl yapıyoruz

Veysel YILDIRIM

Hasan Bey merhaba, Bu soruyu sorduğunuz sayfada Ön Kayıt Formu yazan butona tıklayarak gerekli bilgileri giriyorsunuz. Daha sonra kimlik fotokopinizi ve diploma fotokopinizi selcuksem@selcuk.edu.tr adresine mail veya 332.241 30 44 nolu faksa gönderiyorsunuz. İyi günler

On kayit yaptim peki mezuniyet belgesi kimlik fotokopisi gibi evraklari ne zaman gonderecegiz

Veysel YILDIRIM

İskender Bey merhaba, Ön kayıt yaptıktan hemen sonra kimlik fotokopinizi ve diploma fotokopinizi selcuksem@selcuk.edu.tr adresine mail atmanız veya 332.241 77 39 nolu hatta faks çekmeniz gerekmektedir. İyi günler

ATAKAN ONUR SELÇUK

On kayit yaptim peki mezuniyet belgesi kimlik fotokopisi gibi evraklari ne zaman gonderecegiz

Veysel YILDIRIM

cevaplandı.

Gamze Küçükkasap

ben bu sene atatürk üniversitesi açık öğretim fakültesinden laborant ve veteriner sağlık okucam bitirdikten sonra suni tohumlama sertifikası için başvurabiliyor muyum acaba

Veysel YILDIRIM

Tacettin Bey merhaba, Açıköğretim Fakültesi mezunları kursumuza başvuru yapamıyor maalesef. Başvurabilmek için ilgili bakanlığa dava açmanız ve mahkeme kararını kurumumuza ulaştırmanız gerekmektedir. İyi çalışmalar.

Ayşe Nur Sarıkaya

ben bu sene atatürk üniversitesi açık öğretim fakültesinden laborant ve veteriner sağlık okucam bitirdikten sonra suni tohumlama sertifikası için başvurabiliyor muyum acaba

Veysel YILDIRIM

cevaplandı

Hocam açık öğretim fakültesi mezunuyum neden bizler bu kurstan faydaldirilmiyoruz. Bu konuda açılmış ve lehimize sonuçlanan mahkeme kararı olmasına rağmen. Biz neden bu bolumu bitirdik o zaman. İnsan ayrımcılığının ortadan kaldırılması gereken yer yüksek okul olması gerekirken siz eğitimciler neden ayrımcılık yapıyor. Boşuna mı okuduk biz.. lütfen yetkili kişiler duysun sesimi benim bu sertifikaya ihtiyacım var..

Veysel YILDIRIM

Davut Bey merhaba, Sizin durumunuzda olan kursiyerlerimiz oldu. Kursa kabul ettik. Ancak bu kursiyerlerimiz mahkeme sonucunu bize iletti ve biz bakanlıktan OLUR aldıktan sonra kursa kaydını yapabildik. Sorunun kurumumuzla bir ilgisi bulunmamaktadır. Şikayetinizi BİMER aracıığıyla yazarsanız ilgili kurumdan yazılı cevap alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Yusuf Mollaoğlu

Ben ziraat fakültesi tarla bitkileri 2003 mezunuyum bende bu sertifikadan alanilirmiyim nezaman kursnaşlıyor nerde eğitim alınıyor

Veysel YILDIRIM

Maalesef bu eğitim sizin için uygun değildir.

süheyla bakım

Hocam Ege üniverstesi Ödemiş Myo süt ve besi hayvancılığı bölümünden mezunum mevzuatta suni tohumlama dersini bizde gördük Cimerden sağlık teknikeri ünvanı verildiğide bize söylendi bu bölümü bitirmiş öğrencilerde kursa katılabilirlermi teşekkürler.

Veysel YILDIRIM

Merhaba, Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetmeliği sadece iki bölümü kabul etmektedir. Bu sebeple bölümünüz uygun değildir.

Soru Sormak İçin

BU EĞİTİMİ İNCELEYENLER BUNLARI'DA İNCELEDİ

Prof. Dr. Hüseyin ERDEM
Prof. Dr. Mehmet Bozkurt ATAMAN
 • Eğitim Tarihi : 4-8 Kasım 2019
  Müfredat Tamamlama Eğitimi
  11-15 Kasım 2019
  Suni Tohumlama Eğitimi
 • Eğitim Süresi :
  Müfredat Tamamlama - 5 Gün

  Suni Tohumlama - 5 Gün

  Toplam 10 Gün
 • Eğitim Gün ve Saatleri :
  Pazartesi - Cuma
  08:30-12:15, 13:30-17:15
 • Eğitim Yeri :
  S.Ü. Veteriner Fakültesi
 • Eğitim Kontenjanı :
  Maksimum 20 Kişi
 • Eğitim Ücreti :
  Müfredat Tamamlama-750 ₺
  Suni Tohumlama - 750 ₺
  Sertifika Bedeli - 415 ₺
 • Eğitim Eğitmenleri :
  Prof. Dr. Abdullah KAYA
  Prof. Dr. Dursun Ali DİNÇ
  Prof. Dr. İbrahim AYDIN
  Prof. Dr. Mehmet GÜLER
  Prof. Dr. Mustafa Numan BUCAK
  Prof. Dr. Teyfik TEKELİ
Eğitimi Paylaş: