Verilecek Programın Adı

Stratejik Çiftlik Yönetimi ve Bilgiye Dayalı Çiftlik Yönetimi İçin Tutulması Gereken Çiftlik Kayıtları

 

Programın Amacı

Tarım işletmelerinin bugüne kadar birikmiş bilgi birikimi kapsamında bilimsel yöntemlere göre işletilebilmesi ve çiftlik kaynakların etkin kullanılabilmesi için çiftliklerde hangi işletmecilik fonksiyonlarının, hangi ilke ve prensipler dahilinde yürütülmesi gerektiğine yönelik yaklaşımların incelenmesi, günümüz bilgi çağında önem arz etmektedir.  Bu kapsamda öncelikle çiftliklerde her şeyden önce üretime tahsis edilen üretim faktörlerinin özelliklerinin ortaya konması ve diğer taraftan çiftliklerde işletme fonksiyonlarından yönetim, üretim, pazarlama, muhasebe, insan kaynakları, halkla ilişkiler ve Ar-Ge fonksiyonlarının  geliştirilmiş analiz tekniklerine göre anlaşılması ve uygulanması temel koşul olarak yer almaktadır. Diğer taraftan çiftliklerde söz konusu işletmecilik fonksiyonlarının bilgiye dayalı yapılabilmesi için işletmelerde ne tür kayıtların tutulması gerektiği ve bu kayıtlardan nasıl yararlanılacağının ortaya konması bu seminerin temel amacıdır.

 

NOT: Eğitim sonunda şartları sağlayan katılımcılara düzenlenecek sertifika ile halihazırda AB destekli genç çiftçi projesi kapsamında ve devlet bankaları tarafından yürütülen faizsiz kredi başvurularının değerlendirilmesinde başvuran kişiden istenen sertifika şartını sağlamaktadır. 

Eğitimin İçeriği

Eğitimde temel konular; Geçmişten günümüze çiftlik yönetiminde ortaya çıkan gelişim ve değişimler. Etkin bir çiftlik yönetiminin unsurlarının neler olduğu ve bu hususlar ile ilgili bilinmesi gereken ilke ve prensipler. Çiftlik yönetiminde karşılaşılabilecek riskler ve risk yönetim stratejileri ve çiftliklerin bilgiye dayalı yönetilebilmesi için tutulması gereken çiftlik kayıtlarının neler olduğu ve bu kayıtlardan nasıl yararlanılacağı ile ilgili temel konulardır.

 

Eğitim Konu Başlıkları

1-Çiftlik Yönetimine Giriş

2-Çiftlik Yönetiminde Gelişim ve Değişim

 • Çiftlik yönetim fonksiyonu
 • Stratejik çiftlik yönetim
 • Teknolojik gelişmelerin çiftlik yönetimine etkileri
 1. Çiftlik yönetiminde bilinmesi gereken temel ekonomik ilke ve prensipler
 2. Tarımsal riskler ve izlenmesi gereken stratejiler

 5- Çiftlik yönetimi açısından tarımsal üretim faktörleri

 • Doğal kaynaklar
 • Emek
 • Sermaye
 • Girişimcilik

6-Bilgiye dayalı çiftlik yönetimi için tutulması gereken çiftlik kayıtları

 • Envanter kayıtları
 • Üretim kayıtları

Finansal kayıtlar

 

Kimler Katılabilir

Eğitim programına, başta  her türlü tarımsal faaliyette bulunan çiftçiler, Ziraat Fakültesi öğrencileri, Ziraat Mühendisleri, Tekniker ve Teknisyenleri, Tarım sektöründe faaliyette bulunan STK temsilcileri veya çalışanları, Tarımsal Sanayi İşletmelerinde istihdam edilen uzmanlar, Tarım Sektörüne finans sağlayan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen tarım uzmanları.

 

EĞİTİM SÜRESİ/ŞEKLİ:

 • Eğitim programı  20 saatten oluşmaktadır.

 • Eğitim programı  UZAKTAN EĞİTİM  yöntemiyle yapılmaktadır.

 •  

BU EĞİTİM PROGRAMI KESİNLİKLE İŞ GARANTİSİ VERMEZ, KİŞİSEL VE MESLEKİ GELİŞİM AMAÇLIDIR , HERHANGİ BİR ÜNVAN VEYA MESLEK STATÜSÜ VERMEZ.

 

Not: UZAKTAN OFFLİNE EĞİTİMLERDE GENEL KABUL OLARAK 1 DERS SAATİ MİNUMUM 15 DAKİKA VE MAKSİMUM 25 DAKİKADIR.

 

EĞİTİM ALMA SÜRECİ NASIL İŞLER?

 1. - Eğitim almak isteyen katılımcı web sitemize üye olur. Üyelik esnasında tüm bilgilerini doğru ve eksiksiz girmesi gerekmektedir.

 2. - Üye girişi yaptıktan sonra eğitim detaylarına gelir ve "KESİN KAYIT" butonuna tıklar. Ödeme işlemini kredi kartınızla taksitli olarak yapabileceğiniz gibi Havale/EFT seçeneğini seçerek de yapabilirsiniz.

 3. - Ödemeniz mesai saatleri içerisinde onaylanır ve kaydolduğunuz eğitim adınıza tanımlanır.

 4. - Eğitim adınıza tanımlandıktan sonra ne zaman eğitim videolarını izlemek isterseniz web sitesinin üst kısmından Portala Giriş Butonu ile Üye Girişi yaparak izleyebilirsiniz.

 5. - Eğtim videolarımızda herhangi bir zaman veya izleme sınırı yoktur. İstediğiniz zaman, bir yıl içerisinde istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

6- Eğitim videolarının %90'ı izlendikten sonra sınav sistemi otomatik olarak aktif olur ve sınav yapabilirsiniz.  

Eğitime kesin kayıt yaptırdıktan sonra dersleriniz tanımlanmakta ve BİR YIL'a  kadar zaman eğitimi izleyebilmektesiniz

EĞİTİMİNİZİ 1 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAMANIZ GEREKMEKTEDİR. AKSİ TAKDİRDE BELGELENDİRME YAPILAMAMAKTADIR.

 

 

Bunlar İlginizi Çekebilir